Zabezpieczenie, czyszczenie i zabezpieczanie instalacji centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych preparatami i urządzeniami FERPRO. Doszczelnianie instalacji grzewczych.
    W dobie szukania oszczędności co raz więcej zarządców nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych decyduje się na termomodernizację. Pojęcie to nie jest tylko związane z dociepleniem budynku czy wymianie okien na nowoczesne i szczelne, ale często ważniejszym zadaniem jest modernizacja istniejącej instalacji centralnego ogrzewania – czyli między innymi jej chemiczne wyczyszczenie i zabezpieczenie inhibitorem przed ponownym powstawaniem rdzy i gromadzeniu się osadów. Innym powodem przeprowadzenia modernizacji c.o. jest po prostu jej awaryjność - na przykład niedogrzanie grzejników, zablokowanie pionów lub rur, zapowietrzanie się instalacji. Obowiązkowo należy też wyczyścić instalację przed montażem nowego kotła lub przed wymianą grzejników. Kamień, szlam i rdza to najwięksi wrogowie instalacji. W większości kilku czy kilkunastoletnich budynków wielorodzinnych lub osiedli operacja czyszczenia chemicznego jest koniecznością. Bierze się to z jakości wody i niestety z polskich realiów – pseudo oszczędności, które już w fazie montażu i późniejszej eksploatacji instalacji doprowadzają do silnego zanieczyszczenia skutkującego utratą sprawności instalacji o 30% i więcej. Wynika to często z błędów w projekcie, braku specjalistycznych filtrów i odmulaczy, a co najważniejsze – stosowanie nieuzdatnionej wody (tj. bez obecności inhibitorów korozji). Czyszczenie chemiczne instalacji pozwala na udrożnienie istniejących instalacji i przywrócenie im maksymalnej sprawności. Cały proces – w zależności od wielkości budynku, a tym samym instalacji c.o., rodzaju użytego preparatu i wybranego sposobu czyszczenia trwa od dwóch- trzech dni (przy użyciu pompy czyszczącej) do kilkunastu- kilkudziesięciu dni (czyszczenie “on-line” w trakcie eksploatacji systemu). Po prosesie czyszczenia należy koniecznie zabezpieczyć instalację inhibitorem korozji, bo proces rdzewienia i “zarastania” instalacji będzie sie ponawiał. Pamiętać należy, że pod nazwą inhibitora korozji ogólnie przyjęło się określać preparat nie tylko antykorozyjny, ale także anty-osadowy i zapobiegający skażeniu bakteriologicznemu
    – tekst firmy Britex Warszawa
    Powrót

Warto wiedzieć

Dlaczego warto robić okresowe coroczne przeglądy kotłów grzewczych centralnego ogrzewania CO jak i ciepłej wody użytkowej CWU ?
Kotły c.o. i podgrzewacze wody - podobnie jak samochody - wymagają regularnych, corocznych przeglądów, żeby działać sprawnie i bezpiecznie Niestety często słyszymy o zatruciach czadem podczas kąpieli, a przyczyną tego w wielu sytuacjach bywa zaniedbanie ludzi, którzy nie sprawdzają stanu urządzeń grzewczych. Tylko regularne przeglądy zapobiegają usterkom, są warunkiem bezpiecznej, ekonomicznej eksploatacji i długiej żywotności urządzenia grzewczych oraz niskich wartości emisji dwutlenku węgla.
Czytaj dalej...